Tajemnice Leśnego Zakątka

        • Jak wyglądają zajęcia u nas?

        • Nasza placówka wprowadziła do zajęć z uczniami elementy Leśnego Przedszkola w ramach dopasowania projektu do rytmu  pracy przedszkola. W ramach programu staram się z dziećmi spędzać jak najwięcej czasu w otoczeniu zielonego terenu Leśnego Przedszkola oraz placu zabaw do niego przylegającego. W sprzyjających ku temu warunkach pogodowych przeprowadzam z dziećmi na świeżym powietrzu: zajęcia ruchowe, zabawy dydaktyczne, zabawy rytmiczne, zabawy ze śpiewem, czytanie książek, prace , obserwacje przyrodnicze, zabawy dowolne oraz prace stolikowe w altanie - plastyczne i w kartach pracy. Średnio od 2 do 4 godzin dziennie w okresie jesiennym, wiosennym i letnim. Zimą ze względu przede wszystkim na smog w powietrzu, a niekiedy pogodę, jest to czas krótszy.
           
          W czasie zajęć dowolnych dzieci bawią się w zabawy przez siebie wymyślone wykorzystując do nich materiały znalezione w naturze jak: patyki, kamyki, liście itp. Zabawa bez gotowych zabawek doskonale rozwija ich wyobraźnię i kreatywność oraz uczy współpracy w grupie. Duże zainteresowanie zawsze budzą ślimaki, których na naszym terenie jest pod dostatkiem, co pozwala uczniom poznawać dokładniej styl ich życia. Teren Leśnego Przedszkola i przedszkolnego ogrodu daje dzieciom możliwość poruszania się na dużej przestrzeni, budzi zaciekawienie otaczającą przyrodą, pozwala odkrywać jej tajniki i stanowi rodzaj naturalnej klasy, której wystrój zmienia się wraz ze zmianami pór roku, dzięki czemu nigdy nie jest jednostajnie, a natura jest wspaniałą nauczycielką. W otoczeniu przyrody, nie tylko ciekawa jest zabawa, ale owocna jest również nauka. Dotleniony mózg dziecięcy pracuje znacznie sprawniej, a nauka literek i cyferek, czytania, pisania oraz liczenia wspaniale sprawdza się w warunkach ogrodowych czy leśnych. I tu można wszystko policzyć, nazwać, opisać, zbadać wieloma zmysłami, poczuć i przy okazji takiej nauki doznać wielu miłych emocji.
        • Efekty?

        • Po wieloletnich już doświadczeniach własnych z pracą, z dziećmi w Leśnym Przedszkolu, mogę śmiało powiedzieć, że, dzieci wykazują się dużą pomysłowością i kreatywnością, łatwiej podejmuje im się współpracę w grupie, są zdrowo zmęczone, spontaniczne i radosne, a zaszczepione w nim nawyki aktywnego przebywania na świeżym powietrzu pozostają u nich jeszcze na długie lata edukacji szkolnej.