Jak powstawało nasze Leśne Przedszkole?
Nasze małe Leśne Przedszkole powstało, za zgodą dyrektor naszej placówki, w wyniku ścisłej współpracy z niemieckimi leśnikami z Bawarii. Wykorzystano ich wiedzę oraz moje własne doświadczenia z obserwacji zajęć w prawdziwym, niemieckim, Leśnym Przedszkolu. Niezbędnie potrzebna okazała się też pomoc rodziców oraz instytucji środowiska lokalnego.
Teren zielony przy przedszkolu jest dość rozległy, dlatego po wykonaniu z rodzicami, w 2010 r. prac ogrodniczo-porządkowych, przy części ze starodrzewiem, dosadzono nowe drzewa i krzewy. Poszerzono w ten sposób teren ,,leśny” do zabaw i zajęć dla dzieci w otoczeniu przyrody. Pieniądze na zakup roślin zdobywaliśmy ze zbiórek i sprzedaży surowców wtórnych, a dodatkowo sadzonki drzewek poprzez udział w akcji ,,Drzewko za makulaturę”. W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, udało nam się pozyskać środki finansowe na budowę altany od Nadleśnictwa Kartuzy. Lokalny stolarz oraz rodzice postarali się, by altana stanęła w wyznaczonym do tego miejscu. Do wykonania stolików i ławeczek zgłosiła się dobrowolnie firma, a koszty wykonania prac pokryli ,,cisi sponsorzy”. Posadzkę z płytek betonowych, pochodzących z rozbiórek, wykonali rodzice.
Od samego początku w proces powstawania naszego Leśnego Przedszkola bardzo chętnie włączali się rodzice, których „porwał” pomysł stworzenia, dla ich pociech, tej innowacyjnej, nieznanej dotąd u nas nauki na świeżym powietrzu. Jak to sami stwierdzili - z sentymentu do czasów własnego dzieciństwa, bogatego w liczne godziny spędzane na wspólnych, popołudniowych zabawach z kolegami i koleżankami na dworze, a tak różnego od zbyt siedzącego trybu życia naszych dzieci, które prawie codziennie i nadmiernie korzystają z wytworów współczesnej elektroniki.
Niegdyś dzieci czerpały radość z aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i dlatego warto było obecnie i naszym dzieciom tę radość zaoferować. Ponadto rodziców przekonały wyniki badań prowadzonych w niemieckich Leśnych Przedszkolach, które pokrywają się z doświadczeniami poprzedniego pokolenia i które mówią, że dzieci przebywające aktywnie na świeżym powietrzu są: zdrowsze fizycznie i psychicznie, mniej kontuzyjne, kreatywnie twórcze, pomysłowe, umiejące nawiązywać pozytywne relacje z innymi i współdziałać w grupie. Takie właśnie były główne powody mojego zauroczenia Leśnymi Przedszkolami osobiście poznanymi w Niemczech. Zauważyłam, że uczęszczające do nich dzieci były zdrowo zmęczone i tym samym wyciszone, dłużej skupiały się na zajęciach, może nie zawsze były czyste, ale za to szczęśliwe. Postawiłam sobie za cel umożliwienie naszym przedszkolnym dzieciom, na tyle ile jest to możliwe w warunkach naszej placówki, korzystanie z tak genialnej w swej prostocie, formy nauki i zabawy. Dostarczają one przecież wiele radości oraz pozytywnych korzyści dla rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku przedszkolnym.
W ten oto sposób, od kilku lat, nasi mali wychowankowie, gdy tylko pozwala nam na to pogoda, mogą cieszyć się nauką i zabawą na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Zaspokajają swój ,,głód ruchu” wieku przedszkolnego biegając i bawiąc się na dużej, zielonej, przestrzeni.