• ŚWIETLICA

• Świetlica otwarta jest w godzinach od - 7:00 do 16:00

Świetlica szkolna w Brodnicy Górnej zajmuje salę z osobną szatnią i toaletą. W świetlicy jest tablica informacyjna, na której umieszczono regulamin dzienny, rozkład zajęć świetlicowych, regulamin ucznia dojeżdżającego do szkoły. Pomimo jednej, niezbyt dużej sali świetlicowej, stworzone są warunki do dobrej organizacji zajęć świetlicowych i wykorzystania wszelkich form pracy.

Sala świetlicowa jest wyposażona w stoliki, telewizor, radiomagnetofon, gry planszowe. Dzieci mają tu możliwość zjedzenia drugiego posiłku, wypicia ciepłej herbaty.

Odbywają się w niej zajęcia z wykorzystaniem gier planszowych, układanek, puzzli, zabawy tematyczne
          ( piłkarzyki), sklepik, domek dla lalek, tor wyścigowy, zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem klocków.
                Dzieci w świetlicy mogą pracować w grupach, różnych kącikach tematycznych:

• kącik gier planszowych: warcaby, domino, bierki, monopol i gry dydaktyczne wspomagające naukę liczenia i ortografii
          • kącik rysowania i malowania (znajdują się w nim kolorowanki i czyste kartki oraz różne przybory do rysowania np. kredki, pastele, farby
          • kącik konstruktorów ( znajdują się różnorodne klocki drewniane i plastikowe)
          • kącik układania puzzli (są w nim różnorodne pod względem liczby elementów i tematyki puzzle)
          • kącik odrabiania zadań domowych (wyposażony w przybory szkolne np. ołówki, linijki, kredki, ekierki, gumki)

W świetlicy dzieci również oglądają bajki z kaset video. Zajęcia świetlicowe odbywają się w stałych określonych porach i skupiają zainteresowania dzieci,. Planowo zadania domowe dzieci odrabiają po lekcjach na świetlicy, każdy może skupić uwagę i liczyć na pomoc wychowawcy.

Świetlica jest także wyposażona w sprzęt sportowy (stół do tenisa, skakanki, piłki gumowe, gumy do skakania, paletki do badmintona). Zajęcia sportowe odbywają się na boisku szkolnym lub na pobliskim placu zabaw.

REGULAMIN UCZNIA DOJEŻDŻAJĄCEGO
          DO SZKOŁY

1. Uczniowie oczekują na autobus w punktach zbiorczych: Maks, Brodnica Dolna, Łąki, Ręboszewo, Smętowo, Kosy ( pod opieką konwojentów), zaś w szkole po zajęciach lekcyjnych , uczniowie dojeżdżający ustawiają się parami przed frontem szkoty; w razie złej pogody ( deszcz, silny wiatr, mróz) w świetlicy szkolnej.
          2. Uczeń ma obowiązek zachowywać się w każdej sytuacji godnie i kulturalnie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
            - w czasie oczekiwania na autobus, w autobusie,
            - podczas wsiadania i wysiadania z autobusu,
          3. Oczekując na autobus zachowuje się nienagannie,
            - nie wolno biegać po trawniku,
            - pod oknami izb lekcyjnych, nie zaśmiecać placu,
            - siadać na schodach wejściowych.
          4. W celu zachowania bezpieczeństwa każda z grup odjeżdżających ustawia się parami, klasy O-III na początku,
            - przy bramie wejściowej stają jedynie dyżurni świetlicy.
          5. Starsi uczniowie powinni otoczyć opieką kolegów z młodszych grup wiekowych , przeciwstawiać się przejawom brutalności i wulgarności.
          6. Okazywać szacunek nauczycielom , wychowawcom świetlicy , konwojentom i zarządzeniom dyrekcji szkoły.
            - po wejściu do autobusu opiekę nad dojeżdżającymi sprawuje konwojent.
          7. W świetlicy obowiązuje zmienne obuwie.
          8. Egzekwuje się od wszystkich wychowanków zwolnienia z zajęć świetlicowych na szybszy powrót do domu zgodnie z wymogami.

REGULAMIN WYCHOWANKA ŚWIETLICY

Uczeń w świetlicy powinien:

1. Systematycznie pracować nad wzbogacaniem swej wiedzy , wykorzystać jak najlepiej czas świetlicy oraz warunki do nauki.
          2. Pomagać kolegom w nauce, a w szczególności tym , którzy mają trudności w nauce.
          3. Szanować i chronić mienie świetlicy, w razie jego złośliwego niszczenia rodzice ponoszą finansową odpowiedzialność.
          4. Dbać o ład i estetykę pomieszczenia świetlicy i jej otoczenia.
          5. Każdy wychowanek świetlicy jest zobowiązany dostarczyć zwolnienie od rodziców lub opiekunów na wcześniejszy powrót do domu . Uczeń objęty opieką świetlicy o każdym opuszczeniu pomieszczenia świetlicy, musi poinformować nauczyciela i uzyskać jego zgodę.
          6. W świetlicy należy zachować się cicho , nie przeszkadzać kolegom w nauce czy zabawie.

Uczeń w świetlicy ma prawo:

1. Do poszerzania swej wiedzy w kołach zainteresowań.
          2. Korzystać z pomocy nauczyciela szczególnie , gdy napotka na trudności w nauce.
          3. Korzystania z gier i urządzeń audio- wizualnych w świetlicy.
          4. Kształtowania sprawności fizycznej, uprawiania różnego sportu, zażywania ruchu na świeżym powietrzu.
          5. Do uczestnictwa w zajęciach wg. swych własnych upodobań , zainteresowań (w ramach istniejących zajęć świetlicowych).