• PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA

PRAWO UCZNIA
          Uczeń ma prawo:

1. Do dodatkowego wyjaśnienia partii (części) materiału realizowanego na lekcji.
          2. Do dodatkowej pomocy ze strony nauczyciela lub uczestnictwa w zajęciach kółka wyrównawczego (w przypadku usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach lekcyjnych. ) ;zajęć pozalekcyjnych.
          3. Do jawnej oceny za wiadomości, umiejętności i zachowania, (z tym , że ocena z zachowania nie może mieć wpływu na oceny z przedmiotów nauczania ).
          4. Do jednego sprawdzianu pisemnego w ciągu dnia , a w tygodniu - do trzech, zwracanie ich uczniom winno nastąpić w ciągu 7 dni od napisania, sprawdziany, prace klasowe obejmujące materiał powyżej trzech tematów lekcyjnych powinny być zapowiedziane z jedno-tygodniowym wyprzedzeniem.
          5. Do nie zadawania prac domowych na okres świąteczny i ferii (wakacji), do odpoczynku w czasie przerw lekcyjnych.
          6. Do nie zadawania prac domowych z przedmiotów artystycznych.
          7. Do poszanowania godności własnej w sprawach osobistych.
          8. Do jawnego wyrażania opinii dotyczących życia szkoły (bez uwłaczania godności), za opinię te nie można być szykanowane.
          9. Do reprezentowania szkoły w konkursach, przeglądach zawodowych i innych imprezach , zgodnie z możliwościami i umiejętnościami, nie można zmusić ucznia do uczestnictwa w tej działalności.
          10. Do uczestnictwa w zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły; za zgodą dyrekcji szkoły, za zgodą dyrekcji szkoły , działalność ta traktowana jest na równi z działalnością szkoły i jest dobrowolna.
          11. Do egzaminu sprawdzającego i klasyfikacyjnego.
          12. Do dowolnego ubioru , ale czystego i schludnego.

OBOWIĄZKI UCZNIA.
          Uczeń ma obowiązek.

1. Sumiennie uczyć się i przygotowywać do lekcji.
          2. Nosić do szkoły schludne ubranie i estetyczną fryzurę. Uczeń zobowiązany jest do noszenia stroju galowego w czasie uroczystości szkolnych.
          3. Nosić na terenie szkoły zmienne obuwie; w zmiennym obuwiu uczeń porusza się jedynie w pomieszczeniach szkolnych.
          4. Regularnie uczęszczać na zajęcia lekcyjne; w razie nieobecności na lekcjach, uczeń na pierwszej godzinie do dyspozycji wychowawcy klasy przynosi usprawiedliwienie.
          5. Przyjścia do szkoły na 10 minut przed rozpoczęciem lekcji.
          6. Do odpoczynku w czasie przerw, jednak słucha poleceń dyżurującego nauczyciela i dyżurnych. Wychodzi przed szkołę, gdy zdecyduje nauczyciel dyżurujący.
          7. Po zakończeniu przerw ustawia się przed klasą ,w której ma lekcje, nie wchodzi na salę gimnastyczna.
          8. Dba o czystość szkoły, odpadki, śmieci wrzuca do kosza.
          9. Szanuje sprzęt, pomoce naukowe, urządzenia i podręczniki szkolne; za szkodę spowodowaną umyślnie przez ucznia materialną odpowiedzialność ponoszą rodzice.
          10. Nosić dzienniczek uczniowski celem dokonania aktualnych wpisów ocen oraz uwag o zachowaniu i potwierdzenia ich podpisem rodziców.
          11. Systematycznie uczestniczyć na zajęcia pozalekcyjne, gdy się zapisał i wyraził chęć uczestniczenia.
          12. Być koleżeńskim, uczynnym, otaczać opieką młodszych kolegów.
          13. Okazać szacunek wszystkim pracownikom szkoły.
          14. Świadomego i rzetelnego wykonywania zarządzeń dyrekcji szkoły.

Społeczność szkolna została nagrodzona za:

·  rzetelną naukę i pracę społeczną

·  wzorową postawę,

·  wybitne osiągnięcia (udział w konkursach itp. )

·  działalność , odwagę i frekwenc

·  wyróżnienie - pochwała wychowawcy klasy,

·  pochwała dyrektora szkoły udzielona publicznie wobec uczniów,

·  dyplom uznania,

·  nagroda książkowa,

·  nagroda rzeczowa ufundowana przez Radę Rodziców,

·  nagroda rzeczowa ufundowana przez dyrektora szkoły,

KARY

·  upomnienie wychowawcy klasy,

·  upomnienie dyrektora szkoły,

·  upomnienie lub nagana dyrektora szkoły, udzielona wobec klasy,

·  przeniesienie do równoległej klasy w swej szkole,

·  przeniesienie do innej szkoły, za zgodą Kuratorium Oświaty (zmiana środowiska mogłaby korzystnie wpłynąć na postawę ucznia i jego dalszy rozwój).

UCZNIOWI NIE WOLNO

·  przebywać bez rodziców w miejscach publicznych po 20.oo w porze zimowej, po 21.oo w porze letniej,

·  uczęszczać na seanse filmowe i imprezy artystyczne niedozwolone dla określonego wieku,

·  przywłaszczania cudzą i społeczną własność.