Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a wraz z nim ponownie rozbrzmiał dziecięcy gwar w Leśnym Przedszkolu .
Zmartwiło nas, że w trakcie trwania wakacji, niestety, nasza altana służyła nie tylko do posiedzenia w niej innym użytkownikom placu zabaw, czego nikt nie zabraniał, ale stała się miejscem przesiadywania niewłaściwych osób i posłużyła celom, dla których nie została stworzona, takim jak: picie alkoholu, palenie papierosów oraz jej niszczenia. Jakże wielkie było rozczarowanie naszych małych ,,Skrzatów” , gdy po letniej przerwie wrócili do poniszczonej, swojej ,,zielonej klasy”. Niezrozumiałe jest dla nich dlaczego inni niszczą cudzą własność. Dlaczego zaśmiecają teren placu zabaw i Leśnego Przedszkola? Dlaczego piszą po stolikach w altanie, ławkach i jej ściankach? Dlaczego wyrywają haczyki przeznaczone do wieszania dziecięcych plecaków w trakcie zajęć? Dzieci zadają wiele trudnych pytań dotyczących niewłaściwego zachowania innych na terenie przedszkolnego ogrodu i Leśnego Przedszkola. Szkoda tylko, że nie można im odpowiedzieć, iż problem ten zniknie od razu, bo niestety będzie trwał dopóty, dopóki wszyscy w pełni nie opanujemy sztuki kulturalnego zachowywania adekwatnego do miejsca, w którym przebywamy.
Na te smutki z ratunkiem przybyli rodzice, którzy wraz z wychowawczynią grupy Leśnych Skrzatów, w jedno z piątkowych popołudni, odnowili altanę: pomalowali ją, naprawili haczyki i poprzybijali poodbijane deski. Dzięki ich zaangażowaniu i środkom finansowym uzyskanym z wiosennej zbiórki ,,aluminium”, zajęcia w ,,zielonej klasie” znowu stały się milsze
16 września grupę ,,Leśnych Skrzatów” odwiedził przyrodnik-ekolog, twórca książek przyrodniczych, współzałożyciel Arboretum Bramy Morawskiej na Śląsku oraz Arboretum Leśników Kartuskich - dr Jan Duda. W ciekawy i barwny sposób przybliżył dzieciom tajniki przyrody, z którą uczniowie obcują na co dzień w Leśnym Przedszkolu. Dzięki zajęciom terenowym uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie pasikoników, które mięli okazję tego dnia pooglądać z bliska. Jak się okazało owady te, zanim osiągną formę dorosłego osobnika, 5-6 krotnie zmieniają swoją skórkę, którą zrzucają, by ich każdorazowo większe ciało mogło pomieścić się w nowym, nieco większym pancerzyku. Poznali również tajemnicę ślimaków: jak budują skorupki, jak chronią się przed wysuszeniem, dlaczego chowają się wysoko na pniach drzew, jak się rozmnażają, co i jak jedzą i jak wyczuwają w pobliżu pokarm. Poznali kilka ziół, które można spotkać na terenie Leśnego Przedszkola, ich nazwy oraz zastosowanie. Przyglądali się przyrodzie z bliska, odkrywając jej nowe, dokładniejsze oblicze przy pomocy lup. Na zakończenie zajęć dzieci utworzyły własnoręcznie wykonany ,,zielnik ziół z Leśnego Przedszkola” i wysłuchały bajki, czytanej przez naszego miłego, niecodziennego gościa, bo czyż codziennie mamy okazję poznawać i gościć pisarzy książek i znawców przyrody?
Zajęcia podobały się dzieciom do tego stopnia, że pan Jan, mimo, że przyjechał do naszego przedszkola aż ze Śląska, obiecał kolejne spotkanie na wiosnę, tym razem w lesie. Na co Leśne Skrzaty będą niecierpliwie czekały .
Opracowała: Karolina Duda